חברות וחברים יקרים,
גיליון זה מתרכז בנושא של פעילות היועצים בתחום התאמות בדרכי הבחנות של תלמידים בעלי לקויות למידה. נושא זה עלה בדיונים של הנהלת האגודה, הנהלת שפ"י וגף לקויות למידה (ל"ל) בשנת 2008. הופצו מסמכים המגדירים את פעילות היועצים בתחום זה. אך הסתבר שהפתרונות שהועלו (כמו: מינוי רכז לקויות למידה) לא התאימו למציאות הבית ספרית, והיועץ נמצא אחראי בלעדית להפעלת נושא זה בבתי הספר.

במהלך השנים האחרונות עלו יוזמות של קבוצות יועצים במחוזות שונים למציאת פתרונות שונים לתופעת "ההקלות" וההתאמות שתפחה עם השנים והפכה למעמסה ולא הביאה פתרון הולם לתלמידים בעלי ל"ל ולמערכת.
 יועצ/ת יקר/ה, טרם נרשמת לאגודה שלך המייצגת אותך? לחצ/י כאן להרשמה
       * לתשומת לבכם, דמי החברות לשנת תשע"ד הם 200 ש"ח.
דו"ח מבקר המדינה

בחודש מאי התפרסם דו"ח מבקר המדינה – יועצים בבתי ספר ובגני ילדים. (קישור : מבקר המדינה – ייעוץ בבתי ספר ובגני ילדים (באינטרנט עמ' 927 ) www.mevaker.gov.il/he/reports המייחד פרק בנושא :תקן הייעוץ החינוכי בחטיבות העליונות. בפרק זה צוין, כי המטלה של הטיפול בהכנת המסמכים לוועדות ההתאמות לצורך דיון בעניינו של כל תלמיד, "היא מטלה ביורוקרטית שגוזלת זמן רב, והיא נוספת על משימותיהם השוטפות של היועצים ועל הטיפול הנדרש מהם במצבי חירום . . ".

התארגנות יועצים והפצת עצומה

בסמוך לפרסום דו"ח המבקר מתארגנת קבוצת יועצים באזור ת"א והמרכז ומפיצה עצומה באינטרנט ,עליה חתמו עד כה 670 יועצות ויועצים. העצומה נשלחה לשר החינוך ולמנכ"לית המשרד. בעצומה היועצות מתריעות על " אינפלציית ההתאמות" . וכן צויין " מחסום הבושה נשבר , והורים רבים רואים בהתאמות מכשיר לשיפור הציונים של ילדיהם."

הן מחדדות את התמונה בהצגת פגיעה בעקרון השיוויון " שהרי כל מי שפונה לאיבחון מקבל המלצה להתאמות כלשהן ( וזאת בהשוואה למי שאינו פונה ומשלם ). היועצות מזהירות מעוד פגיעה מהותית : " ימים רבים לאורך השנה בתי הספר עסוקים בהתאמות על חשבון הטיפול המיטבי בתלמידים".

יש לציין בצער ששר החינוך והמנכ"לית לא נענו לבקשת היועצות לתאם פגישה משותפת, כדי לדון בפתרונות.
כשבועיים לאחר הפצת העצומה הופיעה כתבה בעתון "הארץ " : יום ששי ט"ז באייר 16.5.14 של אור קשתי וירדן סקופ הקלות הבלתי נסבלת של ההקלות.

כותרת המשנה : יותר משליש מהתלמידים שנגשו לבגרויות ב – 2011 קבלו הקלות ללקויי למידה – שיעור הגבוה פי 3 מההערכה לגבי היקף התופעה. על רקע המגמה המתרחבת, יותר מ 600 יועצות שלחו עצומה למשרד החינוך בה הן מזהירות " המדיניות פוגעת וחוטאת למקצוע הייעוץ".

הכתבה עוררה הדים רבים בקרב היועצים. נציגות מטעם קבוצת יועצות שנטלו על עצמן פעילות בתחום נפגשו עם יועץ השר , מר שיבי פרומן ( ירדנה שטנגר ,נועה ענבר ויעקב אזולאי ) והופיעה בפני וועדת הבקורת של הכנסת שדנה , בין היתר , בנושא תלמידים בעלי ל"ל.בדיון העלה שר החינוך את תופעת הגידול במספר התלמידים המאובחנים בישראל המונעת שוויון הזדמנויות לתלמידים. לסיכום השר התייחס לשלושה תחומים:
1. שינוי התפיסה של מרכזיות עולם המדידה וההערכה והבחינות העודפות במערכת החינוך.
2. חידוש החינוך המקצועי טכנולוגי , כמסגרת אלטרנטיבית
3. שינוי מהלכים בתחום ההתאמות, כאשר המיצ"ב יכול לשמש כלי דיאגנוסטי, אבל למערך זה צריכים להצטרף עוד גופים

שיקולי דעת בנושא התאמות לתלמידים בעלי ל"ל

מסמך טיוטה שהופץ ע"י ד"ר יהודית אלדור, מנהלת גף ל"ל בשפ"י וד"ר חיה לשם, מפקחת מערך איבחונים והתאמות. המסמך מדבר על התאמות ולמידה ומדגיש את התפיסה "נדרשת אבחנה ברורה בין התאמות בדרכי הוראה ותהליכי למידה, להתאמות בדרכי היבחנות". מכאן, שהמורה הוא החוליה החיונית המחברת בין ההתאמות ללמידה. זה עיקרון מרכזי שצריך להיות הבסיס של המדיניות החינוכית בתחום זה. אך יש קושי ביישומו במערכת שנעוץ בעיקר בשינוי תפיסות ועמדות של מורים ומנהלים ,בהכשרת ציבור גדול של מורים .ומכאן משתמעים קשיים תקציביים .

זו שעת כושר, אין להוריד את הנושא מסדר היום הציבורי בכל דרך אפשרית. יועצים המעוניינים להצטרף לפעילות בתחום זה יצרו קשר עם האגודה אן עם ירדנה שטנגר ונועה ענבר.

גיליון י"ח של כתב העת "הייעוץ החינוכי"
בעריכת ד"ר שרגא פישרמן, יצא לאור בימים אלה.

אנו נערכים להפצתו. להלן הנחיות לכתיבת מאמר לכתב העת גיליון י"ט


מבצע לקראת פתיחת שנה"ל
ומלאת 25 להוצאתו של כתב העת "הייעוץ החינוכי"

האגודה יוצאת במבצע הנחה בדמי הרישום או חידוש החברות.
התשלום הוא 180 ₪ לגמלאים וסטודנטים 150 ₪. המבצע עד 1.9.14
אנו מברכים את חברותינו וחברינו היועצות והיועצים
לרגל חג הרמדאן

מאחלים לכולכם חופשה נעימה ומילוי מצברים
לקראת השנה הבאה עלינו לטובה!

פרסומים בתשלום, על אחריות המפרסם:
 
שילוב מרפאת קשר- מרפאה לאבחון רפואי מקיף וטיפול בהפרעות קשב וריכוז בילדים ובמבוגרים, בניהולו של ד"ר בועז רפפורט. בנוסף, צוות המרפאה מנוסה בהתערבויות בית ספריות. ניתן לתאם : הרצאות, הדרכות, סדנאות וליווי של הצוות החינוכי לשיפור ההתמודדות עם הפרעת הקשב בבית הספר והקשיים הנלווים לה. ההתערבות תותאם לצרכיו של כל בה"ס עפ דרישתו.
פרטים באתר >

 
 
שילוב תכנית הכשרה דו שנתית ותלת שנתית בטיפול התנהגותי קוגניטיבי - תל השומר חיפה ובאר שבע
פרטים באתר >

 
ת.ד. 382 גבעתיים 53103 טל: 7654240-09 E mail: aguda.yoatzim@gmail.com
כתובת האתר: www.yoatzim.area.co.il
להצטרפות לרשימת התפוצה להסרה מרשימת התפוצה